”Zero waste” to ruch o zasięgu ogólnoświatowym, który powstał w odpowiedzi na coraz większe zaśmiecenie naszej planety, za którym idzie niszczenie przyrody i postępujące ocieplenie klimatu. Osoby, które zaangażowane są w promowanie idei tego ruchu namawiają do bardziej świadomej konsumpcji, mającej na celu oszczędzanie zasobów ziemi, które przecież nie są nieskończone. Tempo, w którym kupujemy dobra, zużywamy, wymieniamy i wyrzucamy, nie myśląc wcale o tym, po co to robimy i jakie to ma konsekwencje - jest nie do utrzymania na dłuższą metę. Ani finansowo, ani pod względem ilości surowców. Oczywiście idea ”zero waste”, czyli produkowania przez gospodarstwa domowe zerowej ilości odpadów i kompletny brak trwonienia zasobów jest tylko pewnym maksimum, do którego raczej nie dojdziemy, nieuchwytnym celem, który jednak warto gonić. To, że nie uda nam się całkiem nie marnować nie znaczy, że nie warto zmniejszać swojego tropu węglowego. Postarajmy się chociaż trochę ulżyć naszej planecie i dokonujmy bardziej świadomych wyborów jako konsumenci.

Zero waste” - zasady 5R

Koncepcja „zero waste” sprowadza się do pięciu zasad, które od ich angielskich określeń nazwane zostały „zasadami 5R”. Są to:

  • ”refuse” - ”odmawiaj”, czyli naucz się nie przyjmować niechcianych podarunków, gadżetów, ulotek, pamiątek, które niepotrzebnie zaśmiecają twój dom, środowisko i nieuchronnie skończą na wysypisku; podobnie postępuj z jednorazowymi reklamówkami w sklepach,

  • ”reduce” - ”ogranicz”, czyli w swoim życiu poprzestawaj na małym. Zastanawiaj się przy kupnie danej rzeczy, czy jest ci ona rzeczywiście potrzebna i czy jest trwała. Na zakupy spożywcze idź zawsze z własną siatką wielokrotnego użytku oraz z listą,

  • ”reuse” - ”daj nowe życie”, czyli zamiast wyrzucić daną rzecz, czy opakowanie, zastanów się, jak ją powtórnie wykorzystać i znajdź dla niej funkcję gdzie indziej,

  • ”recycle” - ”recykluj”, czyli gdy już wyrzucasz odpadki, staraj się dokładnie segregować swoje śmieci, tak aby choć część można było ponownie wykorzystać,

  • ”rot” - „kompostuj”, czyli jeśli możesz, przeznacz odpady bio na nawóz.

Powyższe pięć reguł tworzy swoistą odwróconą piramidę. Najszerszy jej, górny stopień to ”refuse”, czyli ”odmawiaj”, czyli ten moment kiedy po prostu nie przyjmujemy do swojego otoczenia niepotrzebnych rzeczy i przestajemy się przyczyniać do popytu na nie. Pamiętajmy, że w kwestiach ekonomii głosujemy swoimi pieniędzmi. Nie wydając jako konsumenci pieniędzy na zbędne nam lub po prostu zaśmiecające środowisko rzeczy sprawiamy, że produkuje się ich mniej. Kolejne zasady, zgodnie z ich powyższą numeracją, tworzą kolejne, niższe i węższe poziomy piramidy.

Produkty „zero waste” - postaw na trwałość, świetną jakość i lokalnych producentów

Produkty „zero waste” to rzeczy:

  • niezbędne,

  • na lata,

  • dobrej jakości i trwałe, żeby nie trzeba było ich wymieniać przedwcześnie,

  • produkowane lokalnie, z ekologicznych surowców przez właściwie opłacanych i traktowanych pracowników.

Lokalne pochodzenie produktu daje możliwość sprawdzenia dobrych praktyk firmy, która go wytwarza. Pozwala również na zmniejszenie kosztów surowcowych i tych związanych z zanieczyszczeniem powietrza, dzięki krótszej drodze transportu.

Rzeczy wykonane solidnie, trwałe i mocne posłużą na lata, nie trzeba będzie kupować nowej, podobnej rzeczy i wyrzucać starej.

Warto wprowadzić do swego życia i zwyczajów konsumpcyjnych pewien minimalizm. Przed dokonaniem transakcji wiedzieć, co jest nam naprawdę potrzebne, jakie ma mieć cechy i jak ewentualnie będzie się można pozbyć kupionej rzeczy, na przykład oddać ją dalej, zamiast wyrzucać, lub przeznaczyć do innego użytku.

Koncepcję ”zero waste” można stosować do każdej sfery życia. Od konsumpcji żywności, przez środki higieny, tekstylia, podróżowanie, aż po sprzęty codziennego użytku. Nawet meble, takie jak łóżka dla dzieci mogą być „zero waste”. Należy postawić na producenta, który gra fair play, zapewnia solidny, ekologiczny i trwały produkt oraz gwarantuje swoim pracownikom, klientom i kontrahentom usługi najwyższej jakości, zgodne z wszelkimi dobrymi praktykami danej branży. Głosujemy swoimi pieniędzmi. Głosujmy mądrze.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Also check